TWITTER FACEBOOK
| | | |

Coğrafi Yapı

Turgutlu Manisa'nın Doğusunda, İzmir Uşak, Afyon demir yolları, İzmir - Ankara karayolu üzerindedir.Turgutlu'nun Manisa'ya uzaklığı 30 km'dir. Doğusunda Ahmetli, güneyinde Ödemiş ve Bayındır, kuzeyinde Akhisar, batısında İzmir ve Manisa illeri ile komşudur. İlçe 38 – 19 – 00 ve 38 – 37 – 00 kuzey enlemleri ile 28 derece,59 derece, 24 derece ve 27 –59 – 24 doğu boylamları arasında yer alır. Denizden yüksekliği 78 metredir. Turgutlu ilçe sınırları içinde kuzeyde çaldağı (1040 mt), güneyde Boz dağların devamı olan Çıplak Dağ'ı ve Çatma Dağ'ı (1405 mt) gibi dağ tepeleri bulunmaktadır.

DJI00374.jpg (2.67 MB)

 

Ulaşım

Yörede, Turgutlu için herhangi bir ulaşım problemi bulunmuyor. Çünkü: Ankara-İzmir; E-23 karayolu, ilçenin güneyinden ve İzmir-Uşak-Afyon demiryolu ise, ilçenin kuzeyinden geçiyor. İzmir-Turgutlu arasındaki, 33 km. lik demiryolu, 1866 yılında yapılmış ve halen hizmet sürdürmektedir.
Turgutlu ilçesinin, bağlı bulunduğu Manisa iline olan uzaklığı: 30 km. ve İzmir iline uzaklığı ise: 45 km. dir. Turgutlu-Ankara arasındaki uzaklık: 535 km. Turgutlu-İstanbul arasındaki uzaklık: 557 km.dir.
Tüm bunların yanında, Turgutlu otogarının, şehir dışında, şehir merkezine 3 km. uzaklıkta bulunması ilginç, bu nedenle, sanırım buraya gelenlerin büyük bölümü, taksi kullanmak zorunda kalıyorlar, yani şehir merkezine yürümek mümkün değil.

Mahalleleri

7 Eylül * Acarlar * Akçapınar * Akköy * Albayrak * Altay * Aşağı Bozkır * Atatürk * Avşar * Ayvacık * Baktırlı * Bozkurt * Cumhuriyet * Çampınar * Çepnibektaş * Çepnidere * Çıkrıkçı * Dağyeniköy * Dalbahçe * Derbent * Ergenekon * Gökgedik * Güney * Hacıisalar * Irlamaz * İstasyonaltı * İstiklal * İzzettin * Kabaçınar * Karaköy * Karaoluk * Kurudere * Kurtuluş * Kuşlar * Musacalı * Musalaryeniköy * Osmancık * Örenköy * Özyurt * Sarıbey * Selvilitepe * Selvilitepe OSB * Sinirli * Sivrice * Subaşı * Şehitler * Temrek * Turan * Urganlı * Yakuplar * Yaykın * Yeni * Yeniköy * Yiğitler * Yıldırım * Yukarı Bozkır * Yunusdere

 

GÖSTER