- Haberler
- Yayla Mahallesine Kiraz Alım Yeri
- Başkan Akın TURBEM Eğitimcileri ile Buluştu
- Turgutlu Belediyesinden Koşukırı Mevkisinde Yoğun Mesai
- Turgutlu Belediyesi Tarihine Sahip Çıkmaya Devam Ediyor
- YKS Öncesi Sınav Yerleri Dezenfekte Edildi
- Turgutlu Belediyesi Ekipleri Merkez ve Kırsal Mahallelere Hizmete Devam Ediyor
- Turgutlu Belediyesi Bu Yıl da Üniversite Tercih Merkezi Kuracak
- Başkan Çetin Akın’dan İptal Kararına Tepki
- Turgutlulu Üreticilere 200 bin Fide Ulaştırılacak
- Turgutlu Belediyesi Çalışmalarına Ara Vermiyor
- Turgutlu Belediye Meclisi Toplanıyor
- Turgutlu Belediyesinin İnternet Sitesi Yenilendi
- Turgutlu Belediyespor Erkek Voleybol Takımı 2. Ligde
- Turgutlu Belediyesi Temmuz Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi
- Turgutlu Belediyesi Yaz Spor Etkinlikleri Başlıyor
- Turgutlu Belediyesi Dağcılık Akademisi İlk Kamp Etkinliğini Düzenledi
- TURBEM Yeni Dönem Kayıtları Başlıyor
- Havai Fişek Kullanmama Kararını Alan İlk Başkan Çetin Akın Oldu
- Turgutlu’da Hayvan Satış ve Kurban Kesim Yerleri Belli Oldu
- Turgutlu Belediyesi Lise Adayı Öğrencilere Tercih Desteği
Turgutlu’da Kurulan Üç İstasyonla Depremler Anlık Olarak Takip Edilecek
Turgutlu Belediyesi ve Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) işbirliğiyle deprem öncü işaretleri izleme istasyonlarının kurulumu tamamlandı. Buna göre söz konusu istasyonlar sayesinde jeofizik sismik aktivitenin (kabuk hareketlerinin) kayıtları alınarak meydana gelebilecek büyük depremler önceden tahmin edilmiş olacak.
Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın ve DOHAD Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Agalday arasında geçtiğimiz yıl Temmuz ayında fayların hareketleri ve jeofiziksel parametrelerinin gözlenerek risk hesaplamalarının yapılması ve bu doğrultuda önlem alınması amacıyla imzalanan protokole göre deprem öncü işaretleri izleme istasyonlarının kurulumu tamamlandı. Urganlı, Musalaryeniköy ve Karaoluk Mahallelerinde kurulan istasyonlar aracılığıyla büyük depremler öncesinde uyarı yapılabilecek, bu sayede gerekli önlemler de alınmış olacak.
DOHAD Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Agalday, üç mahallede söz konusu istasyonların kurulmasının ardından Başkan Çetin Akın’ı ziyaret etti. DOHAD Başkanı Agalday çalışmalar hakkında Başkan Akın ile görüşmelerini gerçekleştirdi.
Her mahallede acil toplanma alanları belirlendi
Turgutlu Belediyesi tarafından deprem konusunda hazırlıklar ayrıca gerçekleştirildi. Bu kapsamda afet sonrasında paniğin önlenmesi ve sağlıklı bilgi alışverişinin sağlanabilmesi için vatandaşların güvenli alanda toplanması amacıyla her mahallede acil toplanma alanları belirlendi.
“Vatandaşlarımızın güvenliği için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getiriyoruz”
Turgutlu’nun deprem kuşağı içerisinde yer aldığı bu nedenle vatandaşların güvenliğinin sağlanması için söz konusu çalışmaların gerçekleştirildiğini belirten Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, “Depremin önceden tespit edilebilmesi amacıyla çalışmalar yapan ve kurduğu istasyonlar vasıtasıyla sismik veriler toplayan DOHAD ile imza attığımız protokol neticesinde, deprem öncü işaretleri izleme istasyonları üç mahallemize yerleştirildi. Turgutlu’muz, deprem kuşağı içerisinde yer alan kentlerimizden biri. Bizde bilim ve teknolojinin ışığında deprem riskini mümkün olduğunca azaltmak ve bu konuda önlemler alarak vatandaşlarımızın güvenliğini sağlayabilmek için üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye devam edeceğiz. DOHAD ekibine çalışmalarından dolayı ayrıca teşekkür ederim” dedi.
DOHAD Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Agalday ise desteklerinden dolayı Başkan Çetin Akın’a teşekkür ederek, “Doğa Hareketleri Araştırma Derneği olarak en çok depremselliği olan Ege Bölgesi’nde deprem riskinin hesaplanması ve gerekli tedbirlerin önceden alınması amacıyla 20 yıldır araştırmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Manisa genelinde 25 istasyonun kurulumunu gerçekleştiriyoruz. Turgutlu Belediye Başkanımız Çetin Akın’a bu konuya destek olduğu için teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.